Wierzba urośnie nawet spośród patyka odrośli.

Wierzba wypuści nawet spośród patyka gałęzi.

Korzystając z to, zdołamy dzięki niej skonstruować szczególne modele płotu. Z racji tego nasz płot zdobędzie niepowtarzalny wygląd i będzie się polecać spośród płotów w sąsiedztwie.

Rosnące na działkach i podmokłych bagnach wierzby od dawna zadomowiły się w polskich parkach. Upodobaliśmy je za specyfikę i charakterystyczne kotki. Nie są ambarasujące, wymagają tylko wiele nawodnienia oraz nie dużo słońca. Zaspokoją się poniekąd dowolną glebą.


Malutko drzew podoła też identycznie prędko pobudzać stracone odnogi i gałęzie. Wierzby nadzwyczaj bezproblemowo odtwarzają również swój system korzeniowy. Wystarczy, iż skrócony czy też nawet złapany odrost w deszczowej glebie po kilku tygodniach wypuści korzenie oraz da początek kolejnemu drzewu. Pewna osoba wpadła na myśl, żeby z wierzb robić splecione sztachety ogrodzeniowe bądź płoty zalane liśćmi. Prawdopodobnie powinno się posiadać tak kreatywne płot. Najprzyzwoiciej do zainstalowania takiego płotu zastosować poniższe warianty wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, oraz jej mnogie mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te modele wierzby na ogrodzenia mają nieco łącznych własności:

dają proste, długie oraz bardzo plastyczne pędy – z powodu tego można łatwo nadawać formę ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po skróceniu- w skrótowym terminie zdołamy wypleść całkowite przęsło na ogrodzenie;
niepomiernie łatwo się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej informacji do instalacji takiego płotu z wierzby.

Kiedy mamy już pomysł na postać ogrodzenia, musimy postarać się o akuratne wierzbowe odnogi na ogrodzenie. Niestety, wytrzaśnięcie ich w wymogach rzeczywistych jest trudne, ponieważ dziko wzrastające krzewy z rzadka wypuszczają niezmiernie długie a zarazem proste pędy. Najporządniej jest zaplanować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie trzeba zaczekać nieco latek.

W celu ujęcia plantacji wierzby na ogrodzenie wyłówmy najsampierw położenie w skwerze, odrobinę przez nas odwiedzane a także najmniej .Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsadzie, z których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne witki rozciągłości 25-30 cm, które zdołamy otrzymać z dziko rosnących roślin. Nim zasadzimy trzeba je zanurzyć na 24 godziny w głębi, by się dobrze napiły, po czym wkopać w glebę, tak ażeby wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pomnieć, iż rośliny w mgnieniu oka się zagęszczają, przeto powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy czy też dwa uznajemy roślinom bez ograniczeń stawać się, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, jakich wiosną następnego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie pędy rzadko przekraczają 2m, dlatego na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny dostaniemy od kilku aż do kilkunastu witek, które wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s